Możliwy jest umiarkowany ból zębów, dziąseł, policzków, języka i warg po zacementowaniu lub włożeniu pracy protetycznej do ust. Może się utrzymywać do 5 dni.
Możliwy jest dyskomfort w jamie ustnej, zwiększone wydzielanie śliny, uczucie „ciała obcego” w ustach, „dziwne mówienie i żucie”, itp. To mija w ciągu ok. 7 dni.
W przypadku protez ruchomych „wyjmowanych” adaptacja trwa znacznie dłużej ok 6 miesięcy.
Właściwa higiena jamy ustnej poprzez wdrożenie specjalnych zabiegów higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym oraz zabiegów higienicznych w domu z zastosowaniem szczoteczek międzyzębowych, nici dentystycznych, płukanek ze środkami hamującymi rozwój nazębnej płytki bakteryjnej, nowoczesnych szczoteczek do mycia zębów.
Regularne wizyty kontrolne co 6 miesięcy. W przypadku wystąpienia dolegliwości należy zgłosić się natychmiast do lekarza dentysty.
Należy zmienić nawyki żywieniowe po uzupełnieniu aparatem protetycznym.
Pacjent powinien spożywać rozdrobnione pokarmy o miękkiej konsystencji.
Do obgryzania większych kawałków używać zębów przednich siecznych oraz kłów. Dodatkowo należy unikać jedzenia jabłek, gruszek, twardych owoców, bułeczek oraz np. ciągnących cukierków toffi.
Zaleca się wizyty kontrolne, minimum raz na rok.
W przypadku wystąpienia dolegliwości należy zgłosić się do lekarza dentysty. Doraźnie można stosować płyny antyseptyczne i żele kojąco – regenerujące.
W przypadku problemów z przyczepnością protezy należy zgłosić się natychmiast do lekarza stomatologa. Według zaleceń lekarza można stosować kremy, proszki lub podściółki mocujące.
Nie należy nosić zamiennie starych protez z nowymi jeżeli się je posiada.
Wymianę protez na nowe najlepiej dokonywać co 4 - 5 lat.
W przypadku uszkodzenia protezy nie należy jej samodzielnie naprawiać.
Pamiętajmy, że uzupełnienia protetyczne nie stanowią jedności biologicznej z żywym organizmem.
42 2117215
792 117 215
792 117 200