Ortodontyczne - aparaty stałe

Zalecenia pozabiegowe dla stałych aparatów ortodontycznych

Higiena jamy ustnej
Zęby należy czyścić po każdym posiłku odpowiednią szczoteczką ortodontyczną, którą należy zawsze nosić przy sobie. Konieczne jest dokładne sprawdzenie czy wszystkie powierzchnie, a szczególnie okolice przydziąsłowe w jamie ustnej zostały prawidłowo oczyszczone. Brak poprawnej higieny prowadzi do powstania nieodwracalnych odwapnień wokół zamków w aparacie stałym oraz przerostów dziąseł, które utrudniają leczenie ortodontyczne. Do utrzymania prawidłowej higieny przydatne są szczoteczki jednopęczkowe i międzyzębowe, które umożliwiają dokładne oczyszczenie zębów wokół zamków i pod drutem oraz specjalne nici dentystyczne. W przypadku niestosowania się do powyższego zalecenia, dla zachowania zdrowych zębów, lekarz może zadecydować o konieczności zdjęcia aparatu.

Przestrzeganie harmonogramu wizyt.
Wizyty ortodontyczne odbywają się w zależności od rodzaju aparatu co 4-8 tygodni. Na kontrolne wizyty ortodontyczne należy przychodzić w wyznaczonym terminie. Aparat ortodontyczny sam nie dostosowuje się automatycznie do zębów. Lekarz ortodonta wykonuje odpowiednie czynności aktywując aparat do lepszego działania na zęby w trakcie wizyty kontrolnej (wymiana łuków w aparatach oraz "gumek"). Niezgłoszenie się na wizytę wydłuża czas leczenia. Bez kontroli aparat ortodontyczny może wywierać działania niepożądane. Gdyby doszło do obluzowania pierścienia, oderwania zamka należy skontaktować się z lekarzem i umówić na dodatkową wizytę.

Czynne uczestniczenie w procesie leczenia.
Niektóre procedury leczenia aparatem stałym wymagają aktywnego uczestnictwa pacjenta w procesie leczenia. Dotyczy to konieczności codziennego noszenia wyciągów międzyszczękowych, wyciągów zewnątrzustnych i aparatów retencyjnych itd.. Brak zaangażowania i systematyczności ze strony pacjenta spowoduje zahamowanie postępów leczenia. Konieczne jest też zgłaszanie na bieżąco swoich spostrzeżeń, dyskomfortu i niepokoju dotyczącego leczenia. Aparat jest z założenia tymczasowo naklejony na zęby pacjenta, gdyż istnieje konieczność jego bezpiecznego zdjęcia po zakończeniu aktywnego leczenia. Z tego powodu jest on narażony na uszkodzenia w przypadku braku ostrożności ze strony pacjenta.

Spożywanie pokarmów
Najważniejsze jest uważne spożywanie twardych pokarmów. W czasie leczenia należy ograniczać jedzenie słodyczy, nie wolno jeść lepkich cukierków czekoladowych, karmelków, miodu, itp., grzanek, surowej marchwi, twardych jabłek, orzechów i innych pokarmów, które mogą oderwać zamki lub ściągnąć z zębów pierścienie ortodontyczne. Nie należy żuć gumy do żucia. Twarde pokarmy należy kroić na małe kawałki tak aby nie odgryzać ich przednimi zębami. Nie należy też manipulować przy aparacie np.: długopisem, ołówkiem lub palcem.

Leczenie ortodontyczne wymaga ze strony pacjenta: cierpliwości, wytrwałości i dyscypliny. Rodzice muszą kontrolować, czy zalecenia są dokładnie wypełniane przez dzieci.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.