Ortodontyczne - aparaty ruchome

Zalecenia pozabiegowe dla ruchomych aparatów ortodontycznych

  1. Aparat należy nosić ściśle wg wskazań ortodonty. Średni czas użytkowania powinien wynosić około 16-18 h na dobę (chyba, że lekarz zaleci inaczej), co najmniej 3h w ciągu dnia i w nocy. Im więcej godzin noszenia, tym lepszy i szybszy będzie efekt. Przerwa w noszeniu aparatu, nawet kilkudniowa, może spowodować szybkie cofnięcie uzyskanych wyników leczenia i nawrót wady.
  2. Aparat nie powinien być zakładany na nieumyte zęby. Aparat należy zakładać po umyciu zębów. Nosząc aparat nie spożywamy żadnych pokarmów. Można pić niesmakową wodę. Każdorazowo po wyjęciu aparatu z jamy ustnej należy go umyć.
    Aparat powinien być czyszczony w sposób mechaniczny, specjalną szczoteczką do aparatów i protez zębowych lub zwykłą oddzielną szczoteczką do zębów. Do czyszczenia stosujemy mydło w płynie lu pastę do zębów.  Po dokładnym oczyszczeniu aparat opłukujemy pod bieżącą wodą. Aparat należy przechowywać w specjalnym pudełku z otworkami, zawsze suchy i czysty. Aparatu nie wolno polewać wrzątkiem, trzymać w gorącej wodzie, wystawiać bezpośrednio na działanie promieni słonecznych lub innych źródeł ciepła, ponieważ może się zniekształcić. Pomocne w utrzymaniu prawidłowej higieny są tabletki musujące do czyszczenia protez i aparatów ortodontycznych, które powinny być stosowane co 7-10 dni. Aparat powinien być przechowywany w bezpiecznym miejscu z dala od zwierząt domowych i małych dzieci aby uniknąć jego zniszczenia
  3. Pierwsze dwa tygodnie po oddaniu aparatu należy potraktować jako okres adaptacyjny. Pacjent zazwyczaj będzie się mocno ślinił, może pojawić się odruch wymiotny. Po tym czasie dyskomfort powinien ustąpić. Pacjent w okresie adaptacyjnym może niewyraźnie mówić oraz musi nauczyć się przełykać ślinę. Aparaty dwuszczękowe nie posiadające klamer utrzymujących, mogą na początku wypadać podczas snu z ust.W pierwszym okresie noszenia aparatu zęby mogą być obolałe przez kilka dni: szczególnie po zdjęciu aparatu i podczas gryzienia pokarmów.
  4. Jeżeli wskazane jest podkręcanie śruby aparatu należy wykonywać to zgodnie z zaleceniami lekarza, najlepiej zapisując każde rozkręcenie w kalendarzu. Każda śruba posiada strzałkę, która wskazuje kierunek rozkręcania. 
    Specjalny kluczyk wkładamy do otworu śruby i przekręcamy zgodnie ze wskazaniem strzałki wtopionej w masę akrylową obok śruby. Tuż po rozkręceniu śruby i po założeniu aparatu, pacjent może odczuwać ucisk na wszystkie zęby. Ten objaw szybko mija i jest prawidłowym odczuciem. Jeśli dziecko nie może nosić przez jakiś czas aparatu, nie należy go rozkręcać. Po takiej dłuższej przerwie może nawet zaistnieć potrzeba skręcenia i ponownego dostosowania aparatu. 
    Jeżeli po podkręceniu aparat nie pasuje oznacza to, że jest noszony zbyt mało godzin! 
  5. W przypadku trudności w zakładaniu aparatu, jego uwierania lub awarii prosimy o niezwłoczny kontakt z gabinetem 
  6. Aparat zawsze należy zabierać ze sobą na wizyty kontrolne!
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.