Zalecenia pozabiegowe, które należy wdrożyć po zabiegu chirurgicznym w stomatologii
Warunkiem powodzenia leczenia i braku powikłań po zabiegu chirurgicznym jest ścisłe przestrzeganie wskazówek lekarza dentysty.
- Tampon gazowy należy wyjąć po upływie 10-15 minut.
- Nie należy jeść ani pić przez dwie godziny po zabiegu.
- W razie wystąpienia dolegliwości bólowych, po ustąpieniu znieczulenia, można zażyć środki przeciwbólowe (ibuprom, paracetamol).
- W przypadku zapisania antybiotyku należy zażyć go w ciągu 3 godz. od zabiegu.
- W razie niewielkiego krwawienia z zębodołu można wykonać zimny kompres zewnętrzny (nigdy ciepły!). Do foliowego woreczka należy włożyć kostki lodu, zawinąć w tkaninę i przykładać do skóry policzka, posmarowanej natłuszczającym kremem ( zapobieganie odmrożeniom).
- W przypadku przedłużającego się, silnego krwawienia, obrzęku, szczękościsku lub gorączki należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego lub do najbliższej stacji pogotowia.
- Przez 24 godz. nie wolno dotykać i płukać rany, aby nie wypłukać skrzepu, którego obecność jest warunkiem prawidłowego gojenia zębodołu.
- Całą dobę nie wolno palić papierosów, należy unikać zadymionych pomieszczeń oraz towarzystwa osób palących, aby nie wywołać stanu zapalnego zębodołu, charakteryzującego się bardzo sinymi dolegliwościami bólowymi.
- W przypadku założenia szwów należy po tygodniu zgłosić się celem ich usunięcia.
Podsumowanie
Przestrzeganie tych zasad jest kluczowe dla prawidłowego procesu gojenia i minimalizowania ryzyka powikłań.