Stomatologia zachowawcza
Obejmuje leczenie zmian próchnicowych w uzębieniu z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technik.
Czym jest próchnica?
Próchnica to proces, w którym dochodzi do demineralizacji i rozkładu twardych tkanek zębów, takich jak szkliwo. Powstaje ona w wyniku działania bakterii obecnych w jamie ustnej, zaniedbania higieny (nieusuwana płytki nazębnej), niezdrowej diety bogatej w cukry oraz słabej mineralizacji zębów. Nieleczona próchnica, z czasem rozprzestrzenia się na sąsiadujące zęby, prowadząc do kolejnych problemów.
Objawy próchnicy
Pierwszymi objawami próchnicy może być odczuwanie bólu podczas jedzenia słodkich, kwaśnych potraw, przy spożywaniu ciepłych lub zimnych napojów, albo podczas szczotkowania zębów. Nie należy ignorować tych sygnałów. Ważne jest, aby nie ignorować tych sygnałów i jak najszybciej zgłosić się na wizytę do stomatologa. Wczesne wykrycie próchnicy zapobiega jej rozprzestrzenianiu się do miazgi zęba. Jeśli jednak już do tego dojdzie, konieczne staje się bardziej zaawansowane leczenie kanałowe lub nawet usunięcie zęba.
Jak leczymy próchnicę?
Próchnica powierzchowna: W przypadku wczesnych stadiów próchnicy, po oczyszczeniu zębów, stosujemy preparaty zawierające fluor, wapń i fosforany, które regenerują uszkodzone szkliwo. Możemy również zastosować żywicę ICON, która wnika w zmiany próchnicowe, takie jak białe plamy na zębach. Są to małoinwazyjne zabiegi, które są szybkie i bezbolesne.
Ubytki próchnicowe: Głębsze ubytki próchnicowe wymagają usunięcia chorej zębiny i wypełnienia ich odpowiednimi materiałami. Zwracamy tutaj szczególną uwagę na estetykę i wytrzymałość mechaniczną wypełnienia, uwzględniając głębokość i wielkość ubytku oraz indywidualne potrzeby i możliwości pacjenta. W naszej przychodni stosujemy wysokiej jakości materiały kompozytowe, które dają bardzo dobry efekt estetyczny oraz są bardzo wytrzymałe. Posiadają strukturę zbliżoną do naturalnej tkanki zęba. Są odporne na działanie sił żucia i doskonale przylegają do szkliwa, zapewniając naturalny wygląd oraz trwałość. Wypełnienia twardnieją pod wpływem naświetlania lampą polimeryzacyjną, co gwarantuje ich długotrwałą wytrzymałość.
Do zabiegów stomatologii zachowawczej stosujemy znieczulenia miejscowe o różnej sile działania, w zależności od ppotrzeby zapewniając komfort psychiczny pacjentowi.
Sedacja wziewna
Sedacja wziewna to metoda redukcji lęku u małych pacjentów w stomatologii. Polega na podaniu mieszaniny podtlenku azotu i tlenu, znanej również jako gaz rozweselający. Działanie tej metody prowadzi do zmniejszenia aktywności ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala pacjentowi pozbyć się napięcia i niepokoju. Efektem jest uczucie spokoju i relaksu, bez efektu senności, z zachowaniem pełnej świadomosci. Pozwala to na pełną, ułatwioną współpracę z lekarzem dentystą.
Istotną cechą tej metody jest szybkie ustępowanie działania gazu – już po 20 minutach od zakończenia sedacji pacjent może prowadzić pojazd i wrócić do swoich codziennych aktywności.
Wskazania do zabiegu:
Sedacje gazem rozweselającym można stosować nawet u dzieci od 3 roku życia, które są niespokojne, niewspółpracują w czasie leczenia z lekarzem, co utrudnia, lub uniemożliwia zrobienie zabiegu. Jest również polecana dorosłym, szczególnie osobom cierpiącym na tzw. dentofobię, czyli lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym
Zabieg sedacji wykonywany jest za pomocą medycznego urządzenia klasy A, Master Flux Plus. Sedacja prowadzona z jego pomocą zapewnia komfort psychiczny i relaks podczas zabiegu, bez wywoływania subiektywnego efektu znieczulenia.
Przed zastosowaniem sedacji wziewnej zawsze przeprowadza się szczegółowy wywiad medyczny, aby upewnić się, że jest to odpowiednia metoda dla pacjenta. Rozmowa kwalifikacyjna do zabiegu odbywa się z pacjentem lub opiekunem prawnym dziecka w gabinecie stomatologicznym.
Przeciwwskazania
Głównym przeciwskazaniem do sedacji jest nieprzestrzeganie zaleceń przez zabiegiem. O innych indywidualnych przeciwskazaniach decyduje lekarz dentysta.
Potrzebujesz wyleczyć próchnicę?
Możesz zapisać się na wizytę osobiście, telefonicznie lub przez formularz kontaktowy tutaj.