Choroby dziąseł i przyzębia
Krwawienie z dziąseł, uczucie dyskomfortu, nadwrażliwość na bodźce termiczne i smakowe, są pierwszymi objawami zwiastującymi paradontozę, chorobę która nieleczona doprowadza do rozchwiania i utraty zębów. Główną przyczyną tych problemów jest niedostateczna higiena jamy ustnej oraz uwarunkowania genetyczne.
Brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do gromadzenia się kamienia nad- i poddziąsłowego, który przylegając do zębów stanowi idealne środowisko dla bakterii prowadzących do zakażenia dziąseł i niszczenia kości. Dodatkowo, nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne i nieszczelne wypełnienia mogą przyczyniać się do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia.

Leczenie stanów zapalnych dziąseł i przyzębia
W zależności od stopnia zaawansowania stanu zapalnego, leczenie może obejmować:
- Higienizację jamy ustnej – profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia i osadu, w tym skaling nad- i poddziąsłowy, piaskowanie i polerowanie, z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia, które pozwala wykonać zabieg higienizacji w gabinecie szybciej i jeszcze dokładniej oraz zmniejsza nieprzyjemne doznania i zwiększa komfort pacjenta.
- Kiretaż –zabieg regenerujący przyzębie, mający na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych i ograniczenie odkładania się kamienia.
- Farmakologiczne likwidowanie stanów zapalnych dziąseł i przyzębia – zastosowanie odpowiednich leków, które pomagają zmniejszać stany zapalne dziąseł i przyzębia, redukować objawy i zatrzymywać postęp choroby.
- Edukację pacjenta – kluczowa jest profilaktyka oparta na prawidłowej technice szczotkowania zębów, na codziennym stosowaniu nici dentystycznej i płukanek oraz regularne oczyszczanie zębów z osadu i kamienia.


Główne etapy leczenia
- Wywiad kliniczny: Proces leczenia stanów zapalnych dziąseł i przyzębia rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu klinicznego, który pozwala na ocenę stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta, zidentyfikowanie objawów, nawyków higienicznych oraz czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu czy choroby ogólnoustrojowe.
- Diagnostyka i leczenie: Na początku stomatolog przeprowadza badanie kliniczne, m.in. sondowanie kieszonek dziąsłowych oraz wykonuje diagnostykę radiologiczną, aby ocenić stan przyzębia. Następnie lekarz podejmuje właściwe leczenie stomatologiczne lub w przypadku głęboko zaawansowanej paradontozy, wymagającej operacyjnego leczenia chirurgicznego kieruje pacjenta do poradni peridontologicznej.
- Opieka po zabiegu: Po zakończeniu leczenia niezwykle ważne jest regularne kontrolowanie stanu przyzębia oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej. Regularne wizyty kontrolne oraz profesjonalna higienizacja ( zabieg skalingu i piaskowania ) co 3-6 miesięcy pomagają w zapobieganiu nawrotom choroby.


Akcesoria higieniczne
W gabinecie dostępne są różnorodne akcesoria do higieny jamy ustnej, w tym pasty i żele przeznaczone do zmniejszania stanów zapalnych dziąseł, płukanki antybakteryjne oraz szczoteczki z delikatnym, miękkim włosiem.
Szczoteczki te posiadają specjalne włókna CUREN, które skutecznie oczyszczają powierzchnię zębów. Są delikatne dla dziąseł i zębów, a jednocześnie wyjątkowo skuteczne w rozbijaniu płytki nazębnej. Dzięki odpowiedniej technice szczotkowania można efektywnie usuwać osad i kamień, zwłaszcza z trudno dostępnych miejsc. Włókna te, w przeciwieństwie do tradycyjnych nylonowych, zachowują tę samą miękkość zarówno w stanie suchym, jak i wilgotnym, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania oraz chroni przed mechanicznymi uszkodzeniami zębów i dziąseł.
Mierzysz się z chorobami dziąseł i przyzębia?
Możesz zapisać się na wizytę osobiście, telefonicznie lub przez formularz kontaktowy tutaj.