Szyna relaksacyjna

SZYNA RELAKSACYJNA

 

Szyna relaksacyjna ( stabilizacyjna ) jest to specjalna, przezroczysta nakładka, która redukuje bóle mięśniowe dzięki rozluźnieniu mięśni. Ten rodzaj szyny, ze względu na swoje terapeutyczne oddziaływanie, jest często podstawowym i najskuteczniejszym sposobem leczenia zachowawczego w określonych chorobach okluzyjnych. Szczególnie przydatna jest w przypadku bruksizmu – zgrzytania zębami i zbyt mocnego zaciskania zębów. Wykonywana jest w gabinecie stomatologicznym, przez lekarza stomatologa, we współpracy z technikiem dentystycznym. Jest dostosowana do każdego pacjenta indywidualnie.

Wskazania:

– zgrzytanie zębów (bruksizm)
– zaciskanie zębów

– nieprawidłowa praca stawów skroniowo-żuchwowych

– silne zużycie lub zepsucie zębów:

  • ścieranie zębów

  • nadwrażliwość zębów

  • zniszczenia prac protetycznych (pękanie koron, mostów, licówek, odpryski porcelany)

  • złamania zębów

  • pękanie szkliwa

  • ubytki przyszyjkowe

  • ból zębów – bez wyraźnej przyczyny


Głównym zadaniem szyny relaksacyjnej jest zredukować napięcie mięśniowe, które utrzymując się dłużej prowadzi do bruksizmu. Jest on fizjologiczną reakcją na silne emocje, lęki, które wynikają z długotrwałego stresu. Zgrzytanie zębami i zbyt mocne ich zaciskanie pojawia się w trakcie snu i jest sposobem na uwolnienie się nagromadzonych i tłumionych w ciągu dnia negatywnych emocji. Nieleczony zachowawczo bruksizm, powoduje zniszczenia zębów, mięśni, dziąseł, kości oraz stawów skroniowo-żuchwowych, co może prowadzić do upośledzenia żucia pokarmów, wstępnego trawienia pokarmów, połykania, formowania dźwięków i oddychania, a także: bólów głowy, karku, kręgosłupa, stawów skroniowo-żuchwowych oraz ścierania i rozchwiania zębów. Zęby osoby zgrzytającej zaciskają się nawet 10 razy mocniej niż u osoby zdrowej. U osoby chorującej na bruksizm, długotrwałe napięcie mięśni powoduje z czasem zniekształcenia twarzy, która nabiera kwadratowych rysów. Aby podjąć leczenie należy znaleźć i usunąć przyczynę choroby, czyli w miarę możliwości zminimalizować stres oraz zlikwidować zaciskanie i zgrzytanie zębów w nocy. Można to skutecznie osiągnąć, stosując opisaną wyżej akrylową szynę relaksacyjną, wykonaną zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem pacjenta.

Sposób stosowania

Szyna jest łatwa w użytkowaniu: łatwo się ją czyści, ściąga i zakłada. Użytkuje się w nocy i okresowo w ciągu dnia w momentach pobudzenia psychomotorycznego. Zaleca się spać w niej całą noc. Aby uzyskać działanie lecznicze, stosuje się ją od kilkunastu tygodni, do kilkunastu miesięcy.

Rezultaty stosowania

Działanie szyny relaksacyjnej jest bardzo skuteczne. Zapewnia stabilniejszą pozycję żuchwy, a tym samym – zapobiega zgrzytaniu zębami, szczególnie w nocy. Z powodzeniem eliminuje się napinanie mięśni żuchwy, dzięki czemu zęby i stawy skroniowo-żuchwowe, nie ulegają zniszczeniu oraz powoduje zmniejszenie lub ustąpienie już istniejących objawów klinicznych, jak bóle głowy, karku, kręgosłupa. Szyna Relaksacujna jest szyną bezpieczną, ponieważ nie powoduje żadnych nieodwracalnych zmian, które wymagałyby późniejszej rozległej terapii okluzyjnej.

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.